26 червня – Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу
Наркозалежність (від греч. narke – заціпеніння) – хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків, викликає в малих дозах ейфорію, у великих – оглушення, наркотичний сон.
Систематичний вжиток наркотику, як правило, викликає потребу у збільшенні доз. При наркозалежності вражаються внутрішні органи, виникають неврологічні і психічні розлади, розвивається соціальна деградація.
Наркозалежність супроводжує різні форми злочинності, тому що, по-перше, з метою отримання наркотиків наркозалежні люди вчиняють тяжкі й особливо тяжкі корисливі і корисливо-насильницькі злочини. По-друге, вони часто чинять злочин під безпосереднім впливом наркотиків на психіку. Взаємозв’язок наркозалежності і злочинності виявляється також у вчиненні протиправних дій, пов’язаних із незаконними операціями з наркотиками (виготовлення, збереження, збут, придбання).
У сучасному світі широкий розвиток інформаційних технологій має відповідний вплив на усі сфери життєдіяльності людей. Зокрема це стосується і сфери незаконного наркообігу, коли для збуту наркотиків використовуються телекомунікаційні мережі, мережа Інтернет. Найбільш вразливою категорією потенційних покупців і споживачів є підлітки. Вони добре орієнтуються в сучасних комп’ютерних технологіях, тому їх активно залучають до процесу збуту наркотиків.
Профілактика наркоманії вкрай важлива, і ця делікатна справа повинна починатися з сім’ї. Батьки повинні розуміти, що підґрунтям профілактики може бути повага до дитини, відкрите спілкування і довірливі відносини у родині.
Сьогодні в Україні середній вік, в якому діти пробують наркотики, – 14 років. Значить до цього віку підлітки повинні мати чітку позицію відмови від наркотиків, і профілактика наркоманії повинна починатися набагато раніше.
Профілактика наркозалежності в школах та інших навчальних закладах повинна бути обов’язковою і мати систематичний, масовий характер. Інформація, яка надається в доступній для дітей формі з урахуванням вікових особливостей, спрямована на формування однозначної позиції відмови від наркотиків.
Боротьба з наркозалежністю ведеться, в першу чергу, на законодавчому рівні. Практично в усіх країнах передбачено жорсткі кримінальні санкції за виробництво, транспортування та розповсюдження наркотичних засобів. Велике значення має популяризація та утвердження здорового і безпечного способу життя, життя без наркотиків.
Дуже важливо усвідомлювати, що наркозалежність – скоріше за все, захворювання суспільства, ніж особистості. Тому більшість дослідників проблеми схиляються до думки, що слід створювати в суспільстві такі умови, які б не сприяли зловживанню наркотичними речовинами. Наприклад: популяризація занять фізичною культурою і спортом серед відповідних вікових груп і верств населення, особливо серед дітей та молоді; створення мережі спортивних майданчиків і споруд з необмеженою доступністю до занять фізичною культурою.
Михайло Бороденко, лікар загальної практики – сімейний лікар КНМП «ЦПМСД № 2» м. Кременчука