Гендерний підхід при розробці регіональних та місцевих стратегій розвитку
Повномасштабне російське вторгнення змінило акценти розвитку України на регіональному та місцевому рівнях, змінило демографічну ситуацію та створило виклики соціально-економічного характеру, які мали непропорційний негативний вплив на різні групи жінок і дівчат.
Незважаючи на значний вплив повномасштабної російської агресії на регіони та громади України, а також обмеження збору даних, запроваджені воєнним станом, інструменти та методичні рекомендації Уряду України щодо впровадження гендерного підходу залишаються актуальними, доцільними та
ефективними для підготовки регіональних і місцевих стратегій розвитку сьогодні.
Нормативною базою для інтеграції гендерного підходу у процеси відновлення та розвитку на регіональному та місцевому рівні є Постанова Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2020 р. № 695 “Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки” та Наказ Міністерства соціальної політики від 07 лютого 2020 р. № 86 “Про затвердження Інструкції щодо інтеграції гендерних підходів під час розроблення нормативно-правових актів”.
Відповідно до Постанови одним із завдань на досягнення Стратегічної цілі “Розбудова ефективного багаторівневого врядування” є “Забезпечення застосування гендерного підходу до процесів стратегічного планування та бюджетування на регіональному та місцевому рівні, залучення до цього процесу місцевих жіночих організацій, а також осіб, які зазнають різних форм дискримінації. Забезпечення збору даних з розподілом за ознаками статі, віку, місця проживання та іншими необхідними ознаками для їх врахування під час
розроблення програм і планів регіонального та місцевого розвитку, а також формування бюджетів.”
Зазначений Наказ закріплює поетапний механізм врахування стратегічних та практичних потреб жінок і чоловіків та/або їх груп, в тому числі вразливих, в процес розробки нормативно-правових актів різного рівня.
Ще одним інструментом формування стратегій регіонального та місцевого відновлення та розвитку є гендерний профіль (паспорт).
Одним із завдань Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.08. 2022 р. № 752-р, є проведення оцінювання становища різних груп дівчат і хлопців, жінок і чоловіків за допомогою аналізу даних статистичної та адміністративної звітності, що передбачає розроблення таких профілів, а також включення до паспортів громад показників щодо вразливих груп населення з розподілом за статтю, віком, ознакою інвалідності, сімейним становищем. Це дає можливість визначити відмінності у становищі різних груп жінок і чоловіків, наявні проблеми та потреби.